Falešné SMS poslancům? Umělecká skupina Ztohoven zveřejnila jejich texty

[adsenseyu1]

Morální reforma. Jistě velmi záslužná činnost. Škoda jen, že SMS, které si v den slyšení doktora Davida Ratha „rozesílali“ v parlamentu poslanci všech politických stran, byly falešné. Na svědomí je má nezávislá umělecká skupina Ztohoven. Pojďme, představme si ji.

Ztohoven proslavil především Roman Týc. Tedy David Hons

Veřejně nejznámějším členem skupiny Ztohoven je dnes nejspíše David Hons alias Roman Týc. Ten na sebe poprvé upozornil v roce 2002, kdy během povodní proplouval na kusu dřeva Prahou po rozvodněné Vltavě. Kousek od Karlova mostu jeho akce skončila, když jej záchranáři vytáhli z vody.

Další „uměleckou“ hříčkou Romana Týce byla hra Seber policajtovi čepici. Videa z jednotlivých akcí Týc zveřejnil na Youtube, později vyšlo najevo, že vše má ještě jeden, marketingový, rozměr – Týcovy akce byly podporovány firmou Nike.

Nejznámější Týcovou aktivitou byla akce z dubna 2007, kdy během jediného dne vyměnil sklíčka na padesátce pražských semaforů. Vše se událo během dne, za plného provozu, leckdy i za asistence nic netušících městských strážníků. Namísto obligátních panáčků se přecházející chodci bavili pohledem na oběšence, panáčka bez nohy nebo panáčka, který právě vykonává potřebu. Později byl za tento happening Roman Týc odsouzen nejprve k peněžité pokutě, poté, co ji odmítl zaplatit, byl odsouzen k měsíčnímu trestu odnětí svobody, který si nakonec odseděl v pankrácké věznici v únoru a březnu roku 2012.

Ztohoven ale nejsou pouze akce Romana Týce

Ztohoven. To jsou i další známé happeningy. V roce 2003 Ztohoven zrealizovali v pražském metru akci Znásilněný podvědomí, při které vyměnili v několika stovkách reklamních vitrín v pražském metru plakáty inzerentů za plakát svůj, na kterém byl pouze otazník. Ve stejném roce umělci ze skupiny Ztohoven poupravili svítící srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem – několik minut pak na sídlem českého prezidenta visel otazník.

Mediálně nejproslulejší kousek se skupině Ztohoven povedl v roce 2007, kdy se 17. června divákům, kteří sledovali živý pořad Panorama (přináší živý pohled – bez komentáře – do mnoha míst České republiky) naskytl děsivý pohled – na obrazovce došlo k výbuchu atomové bomby. V Krkonoších.

Morální reforma. Zatím nejpovedenější happening Ztohoven?

Morální reforma se skupině Zhotoven povedla. Stovky SMS zpráv, které dorazily 5. června poslancům a novinářům předních periodik vypadaly, že jsou odeslány skutečně z mobilních telefonů zákonodárců.

SMS byly odeslány prostřednictvím jedné z britských on-line SMS bran, celkem odešlo 585 zpráv, které skupina zveřejnila také na svých internetových stránkách, kde zveřejnila také text Morální reformy.

Co si poslanci psali? Vyznávali se ze svých vin a hříchů

Patos. Emoce. Výzvy ke smíření. Takové byly falešné SMS zprávy, nad kterými mnozí poslanci zcela jistě kroutili nevěřícně hlavami. Zvlášť, když viděli, kdo má být odesílatele. Kdo, komu a co napsal? Přečtěte si výběr:

JUDr. Vojtěch Filip (KSČM) –> RNDr. Petr Nečas (ODS): Jiz dlouho mne provazi pocit zmaru. Myslim, ze prisla doba kdybychom meli konecne razne odmitnout svoji minulost.

Mgr. Karolína Peake (Nez.) –> JUDr. Vít Bárta (Nez.): Nezajdem na kafe? Myslim, ze je to ted stejne ve vsech partajich, ta nejistota, strach a podezirani. Uz je sice 5minut po dvanacte. Na napravu je uz pozde, ale svedomi mi nedovoli jen tak utect.

JUDr. Vít Bárta (Nez.) –> Kristýna Kočí (Nez.): Vim byla to moje chyba, ale co by jsi delala na mem miste? Stejne te mam rad. Usmirime se?

Ztohoven nastavili laťku hodně vysoko a je jen na politicích, zda se alespoň trochu chytnou za nos, zda i oni začnou uvažovat o jakési vnitřní morální reformě, nebo zda i nadále pojedou ve vyjetých kolejích vzájemného napadání, korupce a pohrdání voliči.  Určitě bychom si společně se Ztohoven přáli to první, že?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *