V politice to uměl. Říkal to, co chtěli slovenští voliči slyšet, nabídl jim samostatný slovenský stát. Bývalý boxer, právník a komunista se stal po listopadu 1989 hlavní osobností slovenské politiky, spoluvytvářel ji celé desetiletí.
V roce 1992 domluvil s českým premiérem Václavem Klausem rozdělení Československa na dva samostatné státy, dvakrát se neúspěšně pokoušel o získání úřadu slovenského prezidenta. Dnes, 26. července 2012, slaví Vladimír Mečiar sedmdesáté narozeniny.
Ze strany ho vyhodili v roce 1970, práva vystudovat mohl
Vladimír Mečiar se narodil 26. července roku 1942 ve Zvoleně, po střední škole pracoval od roku 1959 na Okresním národním výboru ve Žiaru nad Hronom. V roce 1962 vstoupil do komunistické strany, mezi roky 1968-69 pak v Žiaru zastával funkci okresního výboru Československého svazu mládeže.
Po invazi vojsk Varšavské smlouvy se Vladimír Mečiar přidal na stranu těch, kdo vyslovili otevřený nesouhlas, za tento svůj postoj byl v roce 1970 zbaven všech svých funkcí a vyloučen z komunistické strany.
Začal opět od začátku, pracoval jako pomocný dělník v ocelárnách v Dubnici nad Váhom, zároveň dálkově studoval práva na bratislavské Univerzitě Komenského. Studia zdárně zakončil v roce 1974, kdy také začal pracovat v podniku Skloobal Nemšová. Nejprve jako referent, později jako právník.
V první slovenské vládě po roce 1989 byl nestraník Mečiar ministrem vnitra
Do politiky se Vladimír Mečiar vrátil v roce 1989, po listopadových událostech, které pro Československo znamenaly návrat k demokracii, se stal v lednu 1990 prvním nekomunistickým a zároveň nestranickým ministrem vnitra (a životního prostředí) slovenské vlády.
Po prvních svobodných volbách v roce 1990 se Vladimír Mečiar stal předsedou slovenské vlády, v roce 1991 se nicméně dostal do konfliktu se stranou, která jej na tento post nominovala (VPN) a byl odvolán. Krátce nato pak Mečiar zakládá vlastní politickou stranu – Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Zároveň se stává jejím prvním předsedou.
S Václavem Klausem rozdělili Československo na dva státy
Populismus a snahy o rozbití Československa pak vynesly HZDS nejvíce hlasů slovenských voličů ve volbách v roce 1992. Mečiar se stal premiérem a z této pozice pak dohodl s předsedou české vlády Václavem Klausem rozdělení Československa na dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku. K samotnému aktu rozdělení došlo 31. prosince roku 1992.
Po vzniku samostatného Slovenska se stal Vladimír Mečiar stal prvním premiérem v čele nového státu, 14. března 1994 pak byla jeho vláda odvolána a nahradil ji kabinet Jozefa Moravčíka. Ve volbách ve stejném roce ale Vladimír Mečiar a jeho strana opět vyhráli, Mečiar se opět stal na další čtyři roky slovenským premiérem.
Po roce 1998 ústup ze slávy. Dzurinda byl silnější
Ve volbách v roce 1998 HZDS opět vyhrála, přesto neměla dostatečně silnou pozici k tomu, aby mohla sestavit vládu – tu sestavoval a premiérem se stal Mikuláš Dzurinda za stranu Slovenská demokratická a kresťanská únia. Po neúspěchu se Vladimír Mečiar rozhodl politiku načas opustit, ve prospěch Ivana Lexy odešel i z postu poslance slovenského parlamentu.
V roce 1999 a 2004 se Vladimír Mečiar dvakrát neúspěšně pokoušel o vítězství v prezidentských volbách, v letech 2002 – 2010 pak zasedal jako poslanec slovenského parlamentu. Vždy jako opoziční politik.
Dnes slaví jeden z největších bouřliváků slovenské politické scény sedmdesátiny. Co byste mu popřáli?
Foto: wikipedia.org