Zdeněk Barták. Autor hitů Michala Davida i hudby k Policii Modrava

Jako hudebník začínal v orchestru svého otce (slavný kapelník Zdeněk Barták starší), jako autor popových písniček se proslavil písničkami pro Michala Davida (hity jako Nenapovídej nebo Non stop jsou oblíbené i dnes). A jako autor hudby filmové byl dvorním autorem muziky pro filmy a seriály Jaroslava Soukupa. Naposledy pro jeho detektivní seriál z prostředí Šumavy Policie Modrava.

Mimochodem, v době, kdy psal slavné hity pro Michala Davida, hrál na klávesy i v kapele, ve které David zpíval – ano, řeč je o skupině Kroky Františka Janečka.

Životopis Zdeňka Bartáka? V mládí přišel o ženu a dítě, dodnes sbírá hudební ceny

Zdeněk Barták je synem stejně slavného otce. Narodil se 31. srpna roku 1954 v Praze v rodině již zmíněného kapelníka a rozhlasového hudebního redaktora Zdeňka Bartáka staršího.

S hudbou si začal už v dětském věku, když začal hrát na klavír v lidušce. Později vystudoval skladbu a klavír (a hru na tubu) na konzervatoři. Poté se pomalu začala psát jeho pozoruhodná kariéra hudebníka a skladatele.

Jako hudebník začínal s orchestrem svého otce, později vystupoval v doprovodné skupině Jiřího Hrzána, po jeho smrti hrál s Jiřím Štědroněm. V té době už měl za sebou řadu hitů pro tehdejší hvězdy české pop-music. Kamarád pro Hanu Zagorovou, Létej pro Helenu Vodráčkovou, Hej zahradníku pro Viktora Sodomu – to je jen několik z nich.

První vrchol kariéry zažil Zdeněk Barták ve skupině Kroky Františka Janečka. Pro Michala Davida napsal jeho největší hity a získal Zlatou a Platinovou desku. S Kroky navíc hrál na klávesy, zpíval a jezdil celé tři roky.

V roce 1989 pak Zdeněk Barták s veřejným koncertováním skončil a začal se věnovat výhradně filmové skladbě (s tou mimochodem, začla už v roce 1978). Stal se výhradním autorem hudby ke všem 17 filmům režiséra Jaroslava Soukupa. Discopříběh, Kamarád do deště, Vítr v kapse, Byl jednou jeden polda… to je zase jen stručný výčet nejznámějších.

Zdeněk Barták ale psal hudbu i k dalším filmových projektům. Za zmínku stojí jistě seriály Zdivočelá země a Hotel Herbich.

Osobní život Zdeňka Bartáka? Je potřetí ženatý, jeho první manželství skončilo tragédií. Ženil se ve dvaadvaceti, s manželkou Marií přišli v sedmém měsíci o nenarozené dítě. Za dva měsíce poté měli manželé dopravní nehodu cestou z Bratislavské lyry, která měla pro Marii fatální následky.