Oldřich. Silný a bezohledný kníže

Oldřich, český kníže z rodu Přemyslovců v letech 1012-33 a pak krátce v roce 1034, přichází na svět někdy ve druhé polovině 10. století (někdy kolem roku 975) jako nejmladší syn Boleslava II. Pobožného (viz Boleslav II. Pobožný) a kněžny Emmy (viz Emma).

V mládí Oldřich dostává od svého otce v úděl Žatecko, v roce 1001 pak Oldřich společně s matkou a bratrem Jaromírem (viz Jaromír) prchá z Čech před starším bratrem Boleslavem III. Ryšavým (viz Boleslav III. Ryšavý), který se v mocenském boji o český knížecí stolec nerozpakuje dát příkaz k vraždě sourozenců – několik příštích let pak bratři s matkou žijí na dvoře bavorského vévody Jindřicha II.

Do Čech se Oldřich vrací v roce 1004, kdy se jeho bratr Jaromír stává českým knížetem, a vrací se na svůj Žatecký úděl.

V roce 1012 stojí Oldřich za převratem, při němž je kníže Jaromír svržen – na knížecí stolec pak usedá iniciátor převratu, Oldřich.

Jako český kníže si Oldřich počíná energicky, mimo jiné stojí za tzv. „druhým vyvražděním Vršovců“ v roce 1014, kdy se zbaví velké části opozice, doba jeho vlády je dobou, kdy je překonána krize české státnosti, jež má své kořeny za vlády jeho staršího bratra Boleslava III. – Oldřichovi se daří připojit k českým zemím některá dříve ztracená území (mimo jiné Moravu, kterou vojenským vpádem v roce 1019 odejme Polsku), značně nezávisle si počíná i co se týče politiky vůči římskoněmeckým panovníkům.

Tato nezávislost se mu nakonec stane osudnou – poté, co se Oldřich na počátku třicátých let 11. století odmítne podřídit moci římskoněmeckého císaře Konráda II. (odmítne se účastnit císařova tažení do Polska), je jím v roce 1033 zbaven moci a uvězněn – na český knížecí trůn je pak navrácen Jaromír, Oldřich je přinucen k životu v bavorském vyhnanství.

Na jaře roku 1034 je ale Oldřich císařem omilostněn a vrací se do Čech – tady pak nechá oslepit Jaromíra a vypudí ze země svého syna Břetislava (viz Břetislav I.), poté se na krátký čas ujímá vlády nad českými zeměmi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Ferdinand I. Habsburský. Panovník, který stojí na počátku Habsburské říše

Ještě je třeba zmínit, že (nejspíše) v roce 1032 je na Oldřichův popud založen Sázavský klášter, jehož prvním opatem se stává Oldřichův přítel sv. Prokop.

Zajímavý je Oldřichův život rodinný – kníže Oldřich je za svého života dvakrát ženatý, přičemž jméno jeho první ženy se nezachovalo. Oldřichovou druhou ženou je pak Božena, s níž se setkává na svém Žateckém údělu – k setkání podle tradice došlo v lese, kde prostá selka Božena prala prádlo.

Ze svazku s Boženou pak někdy v roce 1002 přichází na svět nemanželský syn Břetislav (pozdější kníže Břetislav I. ), svůj vztah s Boženou Oldřich legitimizuje sňatkem až po smrti své první ženy.

Kníže Oldřich umírá 9. listopadu roku 1034.