Pyšná princezna a král Miroslav. Na začátku padesátých let, kdy v Československu probíhaly krvavé soudní procesy, při kterých si komunistické moc vyřizovala účty s těmi, kdo se jí znelíbili, se tato dvojice stala mimořádně populární snad u každého, kdo měl rád pohádkové příběhy.
Ruku v ruce s tím se svezla popularita jejich představitelů – herce Vladimíra Ráže a herečky Aleny Vránové. Jejich pohádkový příběh se nakonec proměnil v manželství i v reálném životě. Ale popořadě…
Životopis Vladimíra Ráže? Herecké řemeslo miloval už od dětství
Vladimír Ráž, jedna z ikon československého filmu a divadla, se narodil 1. července 1923 v Nejdku u Karlových Varů. Jeho herecká kariéra byla ve znamení mnoha úspěchů v oblasti filmu, divadla, dabingu i televizního vysílání. Na úplném začátku bylo studium gymnázia v Praze, po kterém se chtěl přihlásit na studia lékařství. Když ale za okupace německá správa zavřela vysoké školy, přihlásil se na konzervatoř. Když pak byla zavřena i ta, živil se jako dělník.
V roce 1947 nakonec Vladimír Ráž hereckou konzervatoř dokončil, jeho první divadelní štací se pak stalo Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Ještě na konci čtyřicátých let se Vladimír Ráž objevil v několika filmech s historickou tematikou, v letech padesátých byl oblíbeným představitelem filmových milovníků (například snímek Stříbrný vítr).
Srdce diváků a především divaček si Vladimír Ráž získal v roce 1952 rolí krále Miroslava v legendární pohádce „Pyšná princezna“ režiséra Bořivoje Zemana. Dalšími významnými filmy, ve kterých se objevil, byly například „Byl jednou jeden král…“ a „Hrátky s čertem“.
V televizi si zahrál Vladimír Ráž v mnoha inscenacích a seriálech, jeho role byly často výrazné a snadno zapamatovatelné – vzpomeňme například „Sňatky z rozumu“, „30 případů majora Zemana“ a seriál „Zlá krev“. Jeho divadelní práce zahrnovala mistrovské ztvárnění řady legendárních postav, od D’Artagnana až po různé shakespearovské role.
Vladimír Ráž se výrazně zapsal také do dějin českého dabingu. Jeho hlasem promlouval k českým divákům Old Shatterhand nebo novinář Fandor v komediích s Fantomasem. Za svoje dabérské umění byl Vladimír Ráž oceněn Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.
Jeho dcera Veronika Rážová je úspěšnou rozhlasovou moderátorkou.
Vladimír Ráž byl třikrát ženatý. S první manželkou herečkou Alexandrou Myškovou měl syny Martina a Davida, který zemřel v šesti měsících. S druhou manželkou (Pyšnou princeznou) Alenou Vránovou měl dceru Markétu. Jeho třetí manželkou byla Olga Hnátková, se kterou měl dceru Veroniku.
Svoji kariéru na prknech, která znamenají svět, zakončil Vladimír Ráž roce 1998 ve Stavovském divadle v derniéře Čechovova „Višňového sadu“. Tři dny před smrtí ještě natáčel pro televizní seriál „Zdivočelá země“. Zemřel ve spánku 4. července roku 2000.