Leoš Heger: Ministr a prohibice

Leoš Heger se stal jednou provždy slavným. Právě on z funkce ministra zdravotnictví České republiky stojí za rozhodnutím, kterým byl 14. září 2012 zakázán prodej veškerého tvrdého alkoholu v České republice – prohibice.

Slovo, které známe většinou v souvislosti se společností Spojených států třicátých let, kdy na prohibici pohádkově zbohatl Al Capone, jeden z nejznámějších mafiánských bossů historie vůbec.

Životopis

Kdo je muž, který se odvážil vzít Čechům a Moravanům tvrdý alkohol? Leoš Heger se narodil 11. února roku 1948 v Hradci Králové, kde také po studiu na gymnáziu (1962-1966) vystudoval rentgenologii na lékařské fakultě Univerzity Karlovy (na její pobočce v Hradci Králové).

Od roku 1972 Leoš Heger pracoval  (postupně) jako vědecký asistent, vědecký pracovník, odborný asistent a docent na katedře radiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde se podílel na zavádění nových postupů v rentgenologické praxi – počítačové tomografie, sonografických metod apod.

Zároveň MUDr. Heger působil jako lékař ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Do roku 1989 Leoš Heger také působil v zahraničí, na dlouhodobých pracovních stážích byl ve Spojených státech, v Kuvajtu a v tehdejší Německé demokratické republice.

Po roce 1990  Leoš Heger začal postupovat v hradecké nemocnici i na lékařské fakultě směrem nahoru, postupně působil na stále vyšších manažerských pozicích, od roku 1991 byl na postu přednosty Radiodiagnostické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. V letech 1996-2009 pak MUDr. Leoš Heger královéhradeckou fakultní nemocnici vedl coby její ředitel.

Na lékařské fakultě Leoš Heger v letech 1990–1992  zastával funkce proděkana pro rozvoj a předsedy Akademického senátu.

Do politiky vstoupil Leoš Heger v roce 2002. Nejprve na komunální úrovni, když byl zvolen do zastupitelstva Hradce Králové za ODS. Do poslanecké sněmovny kandidoval Leoš Heger úspěšně v roce 2010 za stranu Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska TOP 09, předtím, v roce 2008, se pokoušel dostat jako nestraník za ODS do Senátu. Neuspěl, porazil jej kandidát sociálnědemokratické strany Vladimír Dryml.

Po parlamentních volbách v roce 2010 se stal Leoš Heger ministrem zdravotnictví ve vládě Petra Nečase, na tomto postu působí dodnes, když se musel vyrovnat s celou řadou vážných problémů, z nichž patrně ten nejzávažnější nastal v roce 2011, kdy se musel potýkat s protestní akcí lékařů Děkujeme, odcházíme.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Pavel Bém. Osm let pražským primátorem

Jako ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil 14. září 2012 časově neomezenou prohibici – zákaz prodeje alkoholu s obsahem nad 20% platí na celém území České republiky a má pomoci zdravotní následky šíření alkoholu pančovaného metanolem (methylalkoholem).