Eva Jiřičná. Architektka, která dobyla svět s elegancí skla a oceli

Eva Jiřičná, narozená 3. března 1939 ve Zlíně, patří mezi nejvýznamnější osobnosti české architektury a designu. Je známá po celém světě, její kariéra se začala formovat v 60. letech, kdy po studiích na ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze odjela na stáž do Londýna.

Kvůli okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 v Anglii, kde zahájila dlouhou a úspěšnou kariéru, už zůstala. V roce 1984 založila svůj vlastní ateliér Eva Jiřičná Architects, a později v roce 1999 spolu s architektem Petrem Vágnerem v Praze ateliér AI DESIGN. Její díla, od známých skleněných schodišť po proslulé stavby v Praze a Zlíně, kombinují eleganci, průhlednost a precizní detaily, což ji činí ikonou moderní architektury​.

Eva Jiřičná je známá pro své jedinečné využití skla a oceli, které se projevuje v mnoha jejích návrzích. Ve Velké Británii se podílela na interiérech známých obchodních domů, jako je Harrods a klenotnictví Boodles, a na interiérových návrzích pro Lloyds of London. V České republice je její dílo vidět především v moderní Oranžerii na Pražském hradě, kterou navrhla na žádost prezidenta Václava Havla.

V rodném Zlíně navrhla mimo jiné Kongresové centrum a Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati. Její díla jsou uznávána pro svou inovaci a smysl pro prostor a světlo, což z ní činí významnou osobnost evropské architektury​.​

Osobní život Evy Jiřičnévždy byl a je ovlivněn jejím mimořádným pracovním nasazením. Nikdy se nevdala, ani nemá děti, a jak sama řekla, její „životním partnerem je architektura.“ Jiřičná je obdivována pro svůj smysl pro disciplínu a odpovědnost vůči klientům, a její biografie je plná příběhů o těžké práci a obětech, které jí přinesly mezinárodní renomé. Ve své kariéře spolupracovala s dalšími slavnými architekty, jako byl Richard Rogers, a neváhala se ponořit ani do velkých a složitých projektů.​

Eva Jiřičná byla má na svém kontě řadu ocenění, včetně Commandeur of the Order of the British Empire (CBE) za přínos architektuře. V říjnu 2024 jí český pak prezident Petr Pavel udělil Řád Bílého lva. Toto ocenění jí bylo přiděleno za výjimečný přínos české kultuře a architektuře na mezinárodním poli.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Eduard Khil, populární Pan Trololo a hvězda Youtube, zemřel

Eva Jiřičná se tak stala ikonou, jejíž životopis zahrnuje nejen unikátní stavby, ale i příběh odhodlání a vášnivého vztahu k architektuře, kterou promítá do svých projektů po celém světě. Její biografie je svědectvím o tom, že poctivá práce a neutuchající elán mohou překonat všechny překážky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *