Livia Klausová. Manželka exprezidenta Václava Klause

Médii proběhla informace, že Livia Klausová, manželka současného prezidenta Václava Klause, podporuje ve druhém kole přímé prezidentské volby Miloše Zemana.

Karel Schwarzenberg je dle jejích slov kandidátem nevhodným, protože prezidentem České republiky by měl být někdo, kdo v ní prožil celý život a protože budoucí první dáma by neměla hovořit pouze německy, čímž se vyhradila vůči Schwarzenbergově manželce Therese.

Kdo je vlastně Livia Klausová, že je pro ni nepřijatelné, aby v roli první dámy byla žena, které není české národnosti? Životopis Livie Klausové začíná 10. listopadu roku 1943 v Bratislavě, ke se narodila jako Livia Mištinová, druhý nejstarší potomek (z pěti celkem) učitelky a právníka. Po válce se rodina Mištinových přestěhovala do Prahy. Jako osmiletá strávila Livia se svými sourozenci rok v dětském domově. Důvod? Vážné onemocnění rodičů. Když jí bylo patnáct, její tatínek zemřel.

Vzdělání? Po střední škole vystudovala pražskou VŠE (absolvovala v roce 1966, obor zahraniční obchod), ve stejném roce získala diplom na lucemburské Université Internationale de Sciences Comparées. V roce 1990 získala titul kandidátka ekonomických věd.

Po vysoké škole nastoupila Livia Klausová do podniku zahraničního obchodu Centrotex, v roce 1967 pak nastoupila do Ekonomického ústavu  ČSAV jako vědecká pracovnice a zabývala se problematickou mezinárodních financí. Mezi roky 1994-2000 pak Livia Klausová působila jako výkonná tajemnice České společnosti ekonomické. Po roce 1990 Livia Klausová působila také jako členka dozorčích rad mnoha významných českých státních a polostátních firem – v České spořitelně,  ČEZ či v ZVVZ Milevsko.

Za Václava Klause se Livia Klausová vdala v roce 1968, krátce na to, v roce 1969, se narodil syn Václav, který přišel na svět s vrozenou deformací obličeje, v roce 1974 se narodil syn Jan.

Livia Klausová hovoří plynně několika světovými jazyky, je čestnou patronkou Registru dárců kostní dřeně a podporuje nadaci Život 90. V roce 2009 vydalo Nakladatelství Lidové noviny knihu Livia Klausová – Smutkem neobtěžuji, která je intimním záznamem rozhovorů první dámy s novinářkou Marcelou Pecháčkovou a která ukazuje Livii Klausovou v docela jiném světle než bulvární média – jako ženu silnou, pracovitou a především lidskou.