První romány Michala Viewegha trpěly špatně zkonstruovanou strukturou. Autor neuměl svá díla pořádně dokončit. První jeho román, Báječná léta pod psa, byl příliš ztraumatizován Vieweghovou zkušeností z komunismu. Výchova dívek v Čechách se ke konci strukturně rozpadá. Pevnější strukturu dokázal Viewegh vytvořit až od Účastníků zájezdu, jenže už tato kniha navzdory zábavným a humorným pasážím nabrala trend směrem k banálnosti.
Takto psal o Michalu Vieweghovi v roce 2003 Jan Čulík pro Britské listy při příležitosti tehdejší Vieweghovi novinky Případ nevěrné Kláry. Stručně řečeno: Viewegh píše hlouposti, jedenačtyřicetiletý spisovatel je u konce s dechem.
O devět let později je zřejmé, že Viewegh u konce s dechem není. Je mu padesát a jeho poslední kniha, Mafie v Praze, na které spolupracoval s novinářem Jaroslavem Kmentou, patřila a stále patří v českých knihkupectvích k nejprodávanějším. Zároveň byla jeho knihou nejdražší, nikdy předtím si Viewegh za knihu neřekl 390 Kč.
V říjnu vydává nejprodávanější (rozuměj “nejlépe vydělávající”) český spisovatel posledních dvaceti let svůj 25 literární opus. Jmenuje se Mráz přichází z Hradu, příběh volně navazuje na Mafii v Praze a v knihkupectvích by se měl objevit někdy kolem 20. října. I v roce 2012 tak najdou mnozí pod stromečkem “nového Viewegha”.
Bude tomu tak i u vás doma?