Začínáme tradici. Věřím, že dlouhou tradici. Budu vám na serveru Životopisyonline.cz jednou týdně doporučovat knižní novinky (ty vydané i ty, jejichž vydání se teprve chystá) a dotisky, které by se dle mého názoru (názoru člověka, který se ve světě knih pohybuje roky) neměly minout s čtenáři. Tři, dva, jedna… začínáme!
Detektivky patří ke čtenářsky nejvděčnějším knihám. Napětí, postupně odkrývané indicie, překvapivá pointa – detektivky baví. V posledních dvou třech letech zasáhla svět detektivních příběhů vlna severské krimi – Stieg Larsson a jeho Milénium, Jo Nesbø a jeho samotářský komisař Harry Hole, Lars Kepler a Hypnotizér… to je jen špička ledovce, špička, pod kterou se skrývají další (dnes již) desítky knih.
Několik jich vychází i v dubnu, pojďme si je představit.
Anders Roslund a Borge Hellström: Box 21
Anders Roslund a Borge Hellström jsou celosvětově známí a uznávaní autoři severské detektivky. Jejich drsné příběhy vycházejí v mnoha zemích (jsou přeloženy do více než 33 jazyků) a patří k tomu nejlepšímu, co severská krimi kdy nabídla, jejich kniha Three seconds získala v roce 2009 ocenění jako „nejlepší švédský krimi román roku“ (Swedish Academy of Crime Writers).
O čem kniha Box 21 je?
Do stockholmské nemocnice přivezou ztýranou ženu a lékaři zděšeně zjišťují, že byla brutálně zbičována. Jmenuje se Lydia, je z Litvy a stala se obětí obchodu s bílým masem – několik let žila uvězněna v luxusním bytě, dokud si neodpracuje „dluhy“. V téže nemocnici kriminalisté Ewert Grens a Sven Sundkvist pátrají po důkazech k usvědčení nájemného vraha, muže, jehož má Grens už pětadvacet let důvod upřímně nenávidět. Příběhy dvou lidí posedlých touhou po pomstě a trestu se protnou v nečekaném dramatu: s dvojicí těl provrtaných kulkami a nemocniční márnicí plnou rukojmí. Kdo je však viník a kdo oběť? Má smysl pátrat po pravdě, když může ublížit? A smí spravedlnost ustoupit, když je v sázce život, přátelství, důvěra? První z kriminálních románů švédské autorské dvojice Anders Roslund a Börge Hellström: případy Ewerta Grense vycházejí ve dvaceti zemích a kritici po celém světě je označují za skandinávské thrillery nejvyšší kvality.
Detektivku Box 21 vydává nakladatelství Knižní klub 21. dubna 2012. Pokud máte rádi severskou krimi, budete nadšení.
Jussi Adler-Olsen: Zabijáci
Ve světě se prodaly zatím více než 3 miliony výtisků detektivních případů oddělení Q. První z nich vyšel i česky – Žena v kleci. Nyní nakladatelství Host přichází s případem druhým – drsná severská detektivka Zabijáci má na pulty knihkupectví přijít 25. dubna.
O čem kniha Zabijáci je?
Pokračování úspěšného thrilleru Žena v kleci Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…
Z pera Jussi Adler-Olsena to není letos všechno – v říjnu, opět v nakladatelství Host, vychází třetí případ komisaře Carla Morcka, tentokrát nazvaný Vzkaz v láhvi.
Alnardur Indriðason: Oběť – islandská detektivka
Alnardur Indriðason patří mezi hvězdy islandské detektivky. I u nás je dobře známý, připomeňme jeho Severní blata (česky Moba, 2004), Mrazivou noc (česky Moba, 2005) nebo Codex Regius (česky také Moba, 2011).
O čem kniha Oběť je?
V jednom bytě v Reykjavíku je nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že pachatel i oběť se znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborg spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni, a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. „znásilňovací droga“. Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán. Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborg vraždu, která otřese nejenom jí.
Hlavní postavou většiny příběhů je komisař Erlendur Sveinsson – je mu padesát, manželství se mu nepovedlo, jeho dvě dospělé děti bojují s drogovou závislostí. Oběť vychází v nakladatelství MOBA 19. dubna 2012.
Mari Jungstedtová: Neviditelný
Poslední dnešní tip – série detektivek, ve kterých se vyšetřování ujímá gotlandský komisař Anders Knutas, patří v současné době k tomu nejprodávanějšímu, co švédská detektivka nabízí. Nakladatelství Kniha Zlín vydává první případ série, kniha se jmenuje Neviditelný.
O čem kniha Neviditelný je?
Románem Neviditelný se českým čtenářům poprvé představuje autorka označovaná za královnu švédské detektivky. Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou žárlivou hádkou. Za svítání se Helena vydává na procházku po pláži a v husté ranní mlze někoho potká. Je nalezena brutálně zavražděna. Když je zanedlouho poté objeveno tělo další mrtvé ženy, zavražděné podobně bestiálním způsobem, je kriminálnímu komisaři Andersi Knutasovi jasné, že se jedná o téhož pachatele. O pátrání po sériovém vrahovi mají velký zájem i média a ostrovem se šíří panika. Podléhají jí jak místní obyvatelé, tak přijíždějící turisté. Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí? Knihy se prodalo přes 5 miliónů celosvětově (z toho 2 miliony ve Švédsku) a byla přeložena do šestnácti jazyků.
Kniha Neviditelný vychází 18. dubna 2012 a měly by být k dostání ve všech dobrých knihkupectvích. Neviditelného jsem měl možnost přečíst si ještě před vydáním, mám pro vás recenzi.
Vybrali jste si nebo není severská krimi vaším šálkem kávy? Přijďte zase za týden, bude to zase o něčem úplně jiném. Slibuji a loučím se. Marcel Kupka