Voskovec a Werich, Lasica se Satinským, Wimmer a Černoch, Šíp a Uhlíř nebo Šimek s Krampolem. Legendy českého a slovenského humoru často vystupovaly ve dvojicích, kde jeden byl hezký a chytrý… a druhý ošklivý a, slušně řečeno, natvrdlý. Polovinu jedné z nejslavnějších tvořil i Josef Antonín Náhlovský.
Ve dvojici s Josefem Mladým to byl přitom on, kdo byl „natvrdlý a ošklivý“, i když ve skutečnosti to s ním prý „zase tak hrozné nebylo“. Svůj komediální talent už bohužel nikdy nepředvede – 7. dubna 2022 po krátké těžké nemoci ve věku 72 let zemřel.
Životopis Josefa Antonína Náhlovského? Bývalý učitel stvořil fiktivní národ Krušnohorců. A nejen to
Narodil se v Lomu u Mostu 15. prosince 1949, vystudoval český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem, kantořině se ale věnoval krátce. Srdce jej totiž táhlo na pódia, učaroval mu smích publika. Na začátku kariéry působil jako moderátor, poté vytvořil dvojici s bavičem Petrem Novotným a společně vystupovali se skupinou Fešáci.
Největší popularity se dočkala jeho spolupráce s Josefem Mladým, jejich vystoupení v silvestrovských estrádách a dalších zábavných pořadech všech televizních stanic baví dnes stejně jako před lety. Jejich jevištní partnerství trvalo dlouhých 37 let. Skončilo smrtí Josefa Mladého v květnu 2018. Výborný komik podlehl rakovině.
Ve filmu se Náhlovský objevoval jen výjimečně, menší roli ztvárnil ve filmu Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli, zahrál si také ve snímcích Miluji tě modře a Rodinka.
Svébytný smysl pro humor využil Josef Alois Náhlovský i při tvorbě historie fiktivního krušnohorského národa. Sám sebe jako „posledního žijícího Krušnohorce“ představoval, společně s ilustrátorem Štěpánem Marešem napsali Krušnohorskou kroniku.
Svůj životní příběh Josef Antonín Náhlovský dopsal 7. dubna 2022. Jeho krušnohorský národ osiřel.