V posledních letech je vidět hlavně v televizi, v seriálu Ulice její Amálka tvoří pár s Vlastou Peškem v podání Rudolfa Hrušínského. V seriálech je jako doma po celou svoji kariéru, zahrála si ve více než třicítce z nich.
Větší i menší role ztvárnila v desítkách filmů, velké uplatnění našla v dabingu. V herecké kariéře zažila mnoho dobrého, v soukromém životě Dana Syslová musela překonat několik velkých osobních tragédií.
Životopis Dany Syslové? Manžel jí zemřel v náručí, tragicky ztratila i syna
Dana Syslová se narodila 11. listopadu 1945 v Praze. Její rodiče? Otec byl francouzský válečný zajatec, matka, profesí knihovnice, byla totálně nasazena na práci v hitlerovském Německu. Tady byla také Dana v posledním roce války počata. Po válce se rodiče už nikdy nepotkali, většinu dětství Dana Syslová strávila u dědečka a babičky na vesnici.
Herectví učarovalo Daně Syslové na střední škole, po maturitě se proto rozhodla zkusit DAMU. Byla přijata, v roce 1965 pak absolvovala. Ještě během studií debutovala v televizi, do inscenace Metelice ji v roce 1963 obsadil režisér Antonín Moskalyk (natočil například Četnické humoresky).
Dana Syslová a divadlo? Svoje první angažmá získala také ještě jako studentka DAMU – v roce 1964 nastoupila do Městských divadel pražských, kde zůstala celých 30 let. Po odchodu byla nějaký čas na volné herecké noze, jezdila s divadelní společností Háta, hrála v Divadle na Jezerce, ve Viole, Divadla na Vinohradech a na dalších pražských scénách. V roce 2017 se Dana Syslová vrátila do Městských divadel pražských, nejčastěji ji fanoušci divadla mohou vidět na jevišti Rokoka a Divadla ABC.
Ve filmu i televizi byla Dana Syslová často maminkou, později babičkou
Filmová kariéra Dany Syslové zahrnuje desítky snímků, po už zmíněném debutu v Moskalykově Meletici si zahrála řadu rolí ve filmech všech žánrů. Menší roli židovské dívky Lindy ztvárnila ve snímku Dita Saxová podle románu Arnošta Lustiga, vidět ji diváci mohli i v další knižní adaptaci Já, truchlivý Bůh na motivy povídky Milana Kundery.
Jednu z mála rolí získala v romantickém snímku Nevěsta k zulíbání (1980), kde si zahrála po boku Milana Kňažka, poté se už pomalu přeorientovávala do rolí maminek, potažmo babiček. My holky z městečka, Létající Čestmír, Bota jménem Melichar – také si její maminky pamatujete?
Dana Syslová se úspěšně zabydlela i v televizních seriálech. Maminku (opět) doktora Šebka si zahrála v první řadě seriálu Ordinace v růžové zahradě, v nekonečném podvečerním seriálu televize Nova Ulice je hereckou partnerkou Rudolfa Hrušínského a babičkou Mikiho Seidla (Václav Matějovský).
Jako dabérka převedla Dana Syslová do českého jazyka hlas hereček jako Helen Mirren, Susan Sarandon, Meryl Streep nebo Elizabeth Taylor, v roce 2014 pak získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Osobní život Dany Syslové? V roce 1969 se jejím životním partnerem stal herec Vlastimil Hašek, známý divákům například jako kriminalista Pekař z Malého pitavalu. Herecké manželství přivedlo na svět dva syny. Poprvé se potkali v roce 1965 na divadelním jevišti, když si zahráli milence.
Manželství skončilo v roce 1992, když Vlastimil Hašek zemřel po infarktu v manželčině náručí. Krátce poté potkala Danu Syslovou další osobní tragédie – sebevraždu spáchal její starší syn Jiří.