Vlastimil Rampula. Novodobý svatý Šebestián

[adsenseyu1]

Svatý Šebestián měl hodně zajímavý osud. Nejprve jej císař Dioklecián nechal napospas svým lučištníkům. Tuto scénu znáte zcela jistě, když ne z církevních dějin a životopisů světců, pak z Troškovy komedie Slunce, seno a pár facek (doufám, že to byl tento díl slavné vesnické trilogie) určitě.

Scéna, při které se Jiří Lábus s Evíkem chtějí dívat na lechtivý film a z obrazovky na ně zazní památné „střílej, střílej“ na smrt připraveného Šebestiána, je proslulá.

Svatý Šebestián nicméně lukostřelecký trénink Diokleciánovy gardy přežil a když se uzdravil, jal se ho lámat na křesťanskou víru podruhé – sám sebe přitom označil za příklad zmrtvýchvstání. Dioklecián měl ale v otázce víry jasno a nechal Šebestiána popravit podruhé. Tentokrát kyjy a sochory. Jeho mrtvola pak byla pohozena do městské stoky.

Vlastimil Rampula je  novodobým Šebestiánem české justice. Jejich osudy jsou si podobné přinejmenším tím, že oba byli popraveni dvakrát. Šebestián skutečně, Rampula, co se funkce v justiční hierarchii týče. Tady také veškerá podobnost končí – zatímco Šebestián k Diokleciánovi jako nepřítel přišel už poprvé, Rampulu si jeho popravčí, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, do svých služeb přivedl sám.

Vlastimil Rampula (ročník 1970), patří k mladé generaci českých státních zástupců (vedle něj jmenujme například Lenku Bradáčovou, která se nejvíce zviditelnila v kauze kolem úplatkářské aféry Davida Ratha). Začínal na Okresním státním zastupitelství v Pardubicích, odkud přešel na Krajské státní zastupitelství do Hradce Králové a poté na vrchní státní zastupitelství do Prahy (v roce 2005).

Právě tady si jej vyhlédl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když  hledal vhodného člověka na post vrchního státního zástupce – do úřadu byl Vlastimil Rampula jmenován v roce 2007. Mezi oběma muži ale brzy došlo k rozepřím, Vlastimil Rampula si získal pověst „zametače“, měl zdržovat vyšetřování závažných kauz s politickým přesahem – prodej Mostecké uhelné, kauza pronájmu stíhaček gripen, kauza kolem IPB. V těchto a dalších případech měl Rampula jako státní zástupce selhat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Lubomír Štrougal, bývalý komunistický premiér, zemřel

Aniž by bylo jeho provinění jakkoli prokázáno, ministr Pospíšil se rozhodl „svého“ muže zbavit. Jenže. Vláda Mirka Topolánka padla a nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová Rampulova zranění od Pospíšilových lučištníků ošetřila a jmenovala jej do funkce zpět.

Druhá „poprava“ vrchního státního zástupce přišla v roce 2011, kdy v březnu Rampulovo odvolání navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Staronový ministr spravedlnosti Pospíšil v říjnu jeho návrhu vyhověl, ale k tomu, aby mohl být Rampula utlučen kyjy Pospíšilových pochopů, byla ještě dlouhá cesta. Rampula se bránil žalobou (doba pokročila, tohle svatý Šebestián určitě udělat nemohl), teprve nyní, v červnu 2012 byl definitivně Nejvyšším správním soudem své funkce zbaven. Císař Pospíšil může slavit.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *