Bývalý legionář, generál československé armády, politik. Za okupace předseda protektorátní vlády, zároveň ale také jedna z nejvýraznějších osob protinacistického odboje. Generál Alois Eliáš.
Nevezmu-li to, dostanou to lumpové, vezmu-li to, oprátka mne nemine. S těmito slovy přijal generál Eliáš post protektorátního ministerského předsedy několik týdnů po okupaci, v dubnu 1939. Ve své funkci se snažil o jediné – ustupovat Němcům co nejméně a budovat silný protinacistický odboj a udržovat styky s exilovou vládou Edvarda Beneše v Londýně.
Jako předseda protektorátní vlády se Alois Eliáš pokusil otrávit několik proněmeckých novinářů-udavačů, když je hostil otrávenými chlebíčky (jeden novinář nakonec i zemřel), stál údajně i za chystaným atentátem na státního tajemníka K. H. Franka.
Po příchodu Reinharda Heydricha do Prahy došla nacistům s generálem Eliášem trpělivost – byl zatčen gestapem a 1. října 1941 jej protektorátní soud za velezradu a vyzvědačství odsoudil k trestu smrti. Popraven byl 19. června roku 1942 na pražské kobyliské střelnici.
Hned po válce byl generál Alois Eliáš povýšen in memoriam na armádního generála, komunisté, deroucí se k moci, jej ale už v roce 1947 obvinili z kolaborace s nacisty. Teprve po návratu k demokracii v roce 1989 byl Alois Eliáš plně rehabilitován – v roce 1996 byl vyznamenám in memoriam Řádem bílého lva, o deset let později byl pohřben se všemi vojenskými poctami v Národním památníku na pražském Vítkově.
Životopis Aloise Eliáše? Pokračujte tudy.