Vladimír Remek? V prezidentské kampani podpořil Miloše Zemana, který se mu po svém zvolení prezidentem odměnil vpravdě královsky – proti vůli (tehdejšího) ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga jej prosazoval na místo českého velvyslance v Rusku. V půli srpna 2013 pak on-line deník Aktualne.cz přinesl zprávu, že jej Zemanem jmenovaná úřednická vláda Jiřího Rusnoka do funkce jmenovala. K funkci europoslance za KSČM tak první a zatím také poslední český (československý) kosmonaut přidá další.
Narodil se v rodině velitele letectva
Vladimír Remek se narodil 26. září roku 1948 v Českých Budějovicích do rodiny Jozefa Remka (původem ze Slovenska), vojenského pilota, (a později) generálporučíka a velitele letectva československé armády. V dětství se rodina několikrát stěhovala, střední školu vystudoval Remek v Čáslavi. Pak už zamířil k letectvu. Vojenskému, samozřejmě.
Postupně se mladý Remek stal absolventem Vyššího vojenského učiliště v Košicích, v roce 1972 pak začal studovat na Vojenské akademii J. A. Gagarina v Moskvě (absolvoval v roce 1976).
Po studiích nastoupil Vladimír Remek službu u útvaru v Českých Budějovicích, kde již předtím létal na letounech MiG 21, měl se stát zástupcem velitele pluku. Měl nakročeno, aby se vydal ve stopách svého otce a udělal závratnou kariéru v armádní nomenklatuře. Jenže…
Jenže v roce 1976 otevřel Sovětský svaz svůj kosmický program pro země východního bloku a jedním z hlavních bodů spolupráce bylo – poleťte s námi do kosmu! Československo zvedlo hozenou rukavici jako první, společně s NDR a Polskem. V prosinci roku 1976 se začali na Bajkonuru připravovat k letu do vesmíru piloti z Československa (vedle Remka ještě Oldřich Pelčák), NDR a Polska.
První mezinárodní posádka startuje!
Nakonec padla volba na Vladimíra Remka, který se pak společně s ruským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března roku 1978 na palubě lodi Sojuz 28 vydal do kosmu. Stal se tak prvním československým, a také prvním evropským, kosmonautem vůbec, před ním se do vesmíru podívali vždy pouze kosmonauti Sovětského svazu. Řečí statistiky se stal 87. kosmonautem historie a ve vesmíru strávil 7 dnů, 22 hodin a 17 minut.
Po návratu z kosmu se stal Vladimír Remek veřejným statkem a chloubou komunistického režimu – byl jmenován členem Světové rady míru (1980), stal se členem předsednictva ústředního výboru Svazu československo-sovětského přátelství. V komunistické straně byl přitom už od roku 1967.
Po Listopadu 89 obchodním zástupcem a europoslancem
V roce 1990 se Vladimír Remek musel členství v KSČ jako voják z povolání ze zákona vzdát, v armádě působil do roku 1995. Poté se vydal zpět do země, která jej tolik proslavila – do Ruska, a to jako zástupce společnosti ČZ Strakonice. V letech 2002-2004 působil na postu obchodního rady českého velvyslanectví v Moskvě, v roce 2004 se pak stal (nejméně do roku 2014) poslancem Evropského parlamentu za KSČM.
Prezident Zeman umí být vděčný. Podobně jako v případě Livie Klausové, manželky exprezidenta Klause (oba jej při volbě také podpořili) kterou prosadil na stejný post do Bratislavy.