Jsou herci a herečky, které když deset patnáct let nevidíte, nepoznáte je. Petr Nárožný mezi ně ale nepatří – už několik desítek let vypadá prakticky stále stejně. Vysoký, s holou hlavou a typickým knírem – splést si ho nejde. A ani po osmdesátce neztrácí nic ze svého pověstného smyslu pro humor, kterým bavil diváky už v Semaforu. Společně s Miloslavem Šimkem a Luďkem Sobotou.
Životopis Petra Nárožného? Tatínek na konci války zmizel neznámo kde, hercem se stal tak trochu náhodou
Narodil se 14. dubna 1938 v Praze. Zajímavý je příběh jeho otce. Ten byl synem plukovníka carské armády, který po bolševické revoluci musel před novým režimem utéct na Západ. V té době bylo Petru Nárožnému staršímu sedm let. Ve dvacátých letech se pak přes tehdejší Jugoslávii dostal do Československa.
Když pak s příchodem Rudé armády na konci druhé světové války přišli do Česka i příslušníci sovětské politické policie, která pátrala po rodinách emigrantů z doby po revoluci, rozhodl se otec Petra Nárožného odejít do bezpečí dál na Západ. Zda se mu to podařilo nebo ne, se rodina nikdy nedozvěděla. Od konce války se už nikdy neozval.
První herecké zkušenost získal Petr Nárožný už v dětském věku, kdy hrál ochotnicky v osvětové besedě. Herecké vzdělání ale nemá. Po jedenáctiletce vystudoval dálkově stavební fakultu ČVUT v Praze (dokončil ji v roce 1968), poté pracoval jako projektant ve sdružení velkovýkrmen. Původně si přál vystudovat medicínu, ale kádrový profil jeho přání nepřál.
Při práci projektanta si Petr Nárožný vyzkoušel první „dospělé“ účinkování na jevišti, když uváděl koncerty skupiny Rangers. Odtud byl pak už jen krok do Semaforu. Cesta do něj vedla přes doporučení zpěváka Pavla Bobka, jeho spolužáka z vysoké a kolegy z práce.
Do Semaforu Petr Nárožný nastoupil v roce 1973, od začátku vytvořil nedělitelnou trojici s Miloslavem Šimkem a Luďkem Sobotou. Semaforská kariéra Petra Nárožného vydržela do roku 1980, kdy se stal členem souboru pražského Činoherního klubu, scény, která dala českému herectví osobnosti jako Josef Abrhám, Jiří Hrzán, Jiří Zahajský, Josef Somr nebo Libuše Šafránková. Tady vytvořil mnoho nezapomenutelných rolí, nejslavnější je asi role hlavní v dramatu Hejtman z Kopníku.
Legendou se stal Petr Nárožný v televizi i na stříbrném plátně
Filmový debut si odbyl v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde si zahrál automobilového závodníka Volejníka, který „trvá na opakování vyhlášení vítězů“. Poté už role střídala roli. Zahrál si v desítkách filmů, především komedií, v mnoha pohádkách, některé jeho hlášky zlidověly. Máchale, spadlo ti to… z pohádky S Čerty nejsou žerty zná patří k nejoblíbenějším.
Zítra to roztočíme, drahoušku, Marečku podejte mi pero, Což takhle si dát špenát… to je jen velmi decentní ochutnávka z filmografie Petra Nárožného. Zahrál si také v mnoha televizních seriálech a pohádkách, nezapomenutelný byl jeho král v pohádce Co takhle svatba, princi. Milovníci piva ho mohli vidět v divácky vděčném seriálu televize Nova Hospoda, ve kterém si zahrál… hospodského. Velký prostor dostal i v seriálech Létající Ćestmír nebo Arabela se vrací.
Petr Nárožný také, coby majitelem osobitého hlasu, namluvil mnohé večerníčky. Mach a Šebestová, Hugo z hor, Žofka a spol., to je opět jen několik z mnoha.
Petr Nárožný je ženatý, s manželkou Ivo mají dceru Kateřinu a syna Petra. Vztah otce a syna na několik let utrpěl, když Petr Nárožný (podle médií) nepřijal synův coming out.