Sinatra Východu a Zlatý hlas z Prahy. Zpěvák, který svého prvního Zlatého slavíka (dnes tuto anketu známe pod názvem Český slavík) získal v roce 1964, v době, kdy ještě neměl vydanou ani jednu desku. Dodnes vyhrál tuto posluchačskou anketu vyhrál sedmatřicetkrát. Vyučený elektrikář. Zpěvák, který v dětství snil o tom, že se stane slavným malířem. Fenomén české populární hudby. Karel Gott.
Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Základní školu vychodil už v Praze, kde se také pokusil o přijetí na UMPRUM – chtěl být malířem. Nebyl přijat (ale ceněným malířem se přesto na stará kolena stal, vystavuje po celém světě), zavděk vzal učilištěm, vyučil se elektromontérem v pražských ČKD.
Vyučený elektromontér Gott míří na konzervatoř
Rok 1958 rozhodl, že montérky Karel Gott oblékat nebude. Právě v tom roce se přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty (jakási obdoba dnešních Superstar a Československých talentů…) a … u poroty docela propadl. Nelíbil se. Styl, kterým zpíval, se hodně lišil od stylu, který byl tehdy běžný a byl považovaný za „standard“.
Posluchači? Ti na tom byli úplně jinak. Už na zmíněném Hledáme nové talenty bylo publikum z neznámého zpěváka uneseno, Karel Gott zabodoval na celé čáře. Povzbuzen úspěchem u posluchačů, začal Karel Gott vystupovat v pražských kavárnách Vltava a Alfa, v roce 1960 pak dochází k zásadnímu rozhodnutí – Karel Gott se přihlásil na konzervatoř. Byl přijat a jeho profesorem se stal věhlasný tenorista Konstantin Karenin. O budoucnosti Karla Gotta bylo rozhodnuto. Na konzervatoři Gott studoval nejprve v denním studiu, v letech 1964-66 pak dálkově.
V roce 1963 začal Karel Gott vystupovat v divadle Semafor dvojice Jiří Suchý – Jiří Šlitr. Právě oni jsou podepsáni pod jedním z prvních Gottových opravdových hitů – písničku Oči má sněhem zaváté určitě znáte, že?
V Semaforu se potkal s bratry Štaidlovými. Založili spolu Apollo
V Semaforu se Karel Gott setkal s mužem, který pak byl v letech 1964-89 kapelníkem jeho doprovodné skupiny – ano, řeč je o Ladislavu Štaidlovi, o kterém je (bohužel) v poslední době slyšet spíše ve spojitosti s matkou jeho syna Artura Ivetou Bartošovou. Ladislav Štaidl (a jeho bratr Jiří) pak s Karlem Gottem v roce 1965 ze Semaforu odešli, aby společně založili divadlo Apollo, které fungovalo do roku 1967.
Svoji činnost ukončilo z prostého důvodu. Hlavní hvězda, Karel Gott, se vydal na sedmiměsíční výlet za moře, přesně tak dlouho totiž působil v Mekce zábavního průmyslu, ve městě, vystavěném uprostřed pouště, v Las Vegas.
Viva Las Vegas aneb sedm měsíců v ráji
Zpíval na slavných las vegaských scénách, setkal se na jednom pódiu s Frankem Sinatrou, Cher či Dianou Ross (právě té se chtěl podobat v devadesátých letech Michael Jackson). V Las Vegas mohl Karel Gott zůstat nastálo, měl našlápnuto k hvězdné kariéře. Nezůstal, vrátil se do Československa, které se už zakrátko mělo stát po několika letech uvolnění opět tvrdým komunistickým režimem…
Na konci šedesátých let není v Československu populárnějšího zpěváka než je Karel Gott. S železnou pravidelností vítězí v anketě Zlatý slavík (pouze v roce 1967 jej porazil Waldemar Matuška), v roce 1968 reprezentuje Rakousko na Velké ceně Eurovize. Skončí na 13. místě.
Rakousko, Německo a další německy mluvící země – stejná popularita, kterou má Karel Gott doma, v Československu, jej začíná provázet i tady, brzy se začíná v západní Evropě hovořit o Sinatrovi z Východu, Karel Gott dostává přezdívky jako Die Goldene Stimme aus Prag nebo (v anglicky mluvících zemích) The Golden Voice of Prague. V roce 1967 fenomén Gott vyvolal senzaci na světového veletrhu gramofonových hudebních vydavatelství MIDEM ve francouzském Cannes – v měření hlasitosti poslechu, které mělo být měřítkem úspěšnosti jednotlivých hudebníků na přehlídce, skončil jen těsně za Tomem Jonesem.
Smlouva na vydávání desek v západní Evropě přišla vzápětí, německý Polydor pak v roce 1997 po několikerém prodloužení smlouvu s Gottem změnil na doživotní, vzájemná spolupráce znamenala vydání více než 120 alb Karla Gotta na západoevropském trhu, v německy mluvících zemích Karel Gott prodal přes 25 milionů kusů hudebních nosičů. Na elektrikáře slušný výkon, co říkáte?
Doma? 13 milionů prodaných nosičů, 37 Zlatých slavíků. A taky ta proklatá Anticharta
Říká se, že doma není nikdo prorokem. V Gottově případě to ale neplatí. Úspěch v zahraniční byl doprovázen stejným, ba ještě větším, úspěchem u posluchačů (a především posluchaček) i doma. Svého Mistra si vážil i režim – v roce 1977 mu propůjčil titul zasloužilý umělec, v roce 1985 pak nejvyšší umělecké ocenění, které socialistické Československo znalo – Karel Gott se stal národním umělcem, kterým byl, soudě dle popularity, i bez titulu.
V roce 2009 mu prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání – medaili Za zásluhy. Tento krok Václavu Klausovi mnozí dodnes vyčítají, zpěvák, který v roce 1977 nejenže podepsal tzv. Antichartu, ale také ji v Divadle hudby 4. února předčítal, si podle jejich mínění státní vyznamenání z rukou demokraticky zvoleného prezidenta nezaslouží.
Ale zpět k hudbě. V Supraphonu vydal Karel Gott jen do roku 1992 přes šest desítek alb, ve stejném roce Gott od tohoto hudebního vydavatelství obdržel Diamantovou desku za 13 milionů prodaných nosičů. Křivka popularity Karla Gotta dosáhla svého vrcholu v osmdesátých letech – má vlastní pořad v televizi, koncertuje v Evropě, v zámoří i v Asii, kromě populární hudby je známý i coby zpěvák klasických melodií.
V roce 1990 přišlo rozlučkové turné. Trvá dodnes
Pak přišel rok 1990. Karel Gott se vydává na své poslední, rozlučkové turné. Ano, pokud si už nevzpomínáte, v roce 1990 se Karel Gott rozhodl svoji zpěváckou kariéru ukončit. Jenže, koncertní šňůra po českých a německých sportovních halách je tak úspěšná, že Karel Gott své rozhodnutí skončit hodil za hlavu. A háže je tam dodneška, i když mu za několik dnů bude neuvěřitelných 73 let.
V roce 1992 se Karel Gott vrátil na špičky hitparád albem Když muž se ženou snídá, stále více se věnoval a dodnes věnuje lásce z mládí, kterou je malování, s Františkem Janečkem (byl šéfem Michala Davida ve skupině Kroky) založil úspěšnou produkční společnost GoJa. V roce 1993 přišlo malé šlápnutí vedle – Karel Gott spoluzaložil nadaci na pomoc dětem policistů, kteří přišli o život během výkonu služby. Aniž by o tom věděl, jeho společníky v Nadaci Karla Gotta Interpo se stali kmotr českého podsvětí František Mrázek a jeho komplic Miroslav Provod.
Karel Gott a hudební ceny? Přehlídka úspěchů, jinak se to nazvat nedá – Karel Gott má doma, ve své vile na Bertramce, zatím 37 Zlatých, resp. Českých slavíků, desítky ocenění získal v Cenách TýTý, kde se o titul absolutního vítěze nejčastěji dělí s Lucií Bílou.
Ženit se nikdy nechtěl. V 68 letech změnil názor
Osobní život? Životopis Mistra, jak také bývá častován svými kolegy a obdivovateli, by nebyl úplný, kdybychom nezmínili jeho ženy a dcery. Karel Gott o sobě vždy rád prohlašoval, že má sice ženy rád, ale že ženit se nebude. Nakonec se přece oženil, a to v místě, kde v roce 1967 tak zazářil – po padesáti letech od prvního úspěchu si vzal 7. ledna 2007 v Las Vegas svoji přítelkyni Ivanu Macháčkovou. Mají spolu dvě dcery, Charlotte Ella Gottová se narodila 30. dubna 2006, mladší Nelly Sofie Gottová pak 28. května 2008. Z předchozím vztahů má Karel Gott dceru Dominiku (1973, její matkou je Antonie Zacpalová).
Karel Gott patří k největším hvězdám české populární hudby posledních padesáti let, není nikdo, kdo jej v nejbližších deseti či dvaceti letech mohl v popularitě předehnat nebo alespoň dohnat. Můžete nemít Karla Gotta rádi, můžete si myslet, že je směšný, že byl sluhou komunistického režimu, že … (doplňte dle vlastního uvážení), jedno mu ale nevezmete – zpívat vždy uměl a umí a jeho posluchačská základna neřídne s tím, jak stárne.
Naopak, na Gotta chodí tři generace posluchaček – babičky, které jej zažily v letech šedesátých, maminky, kterým učaroval v letech osmdesátých i vnučky, které si ho oblíbily v posledních letech. Zlatý hlas z Prahy je pouze jeden.
Karel Gott zemřel 1. října roku 2019 po dlouhé těžké nemoci ve své vile na Bertramce v Praze.