Osobnosti. O kom se mluví

Výročí dne – 10. červen 1942: Vypálení obce Lidice

[adsenseyu1]

Obkličují nás Němci! Co se děje? Na otázku, kterou si vyděšení obyvatelé středočeských Lidic kladli 9. června 1942 vpodvečer, odpověděli příslušníci SS už za několik hodin. Po půlnoci začali vyvádět obyvatele jednotlivých domů. Muže do sklepů a stájí Horákova statku, ženy a děti do školy. Majetek a dobytek byl odvezen do nedalekého Buštěhradu.

Lidice měly být vyhlazeny. Muži postříleni, ženy umučeny v koncentračních táborech, děti poněmčeny. Německá odplata za smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jenž zemřel po atentátu československých výsadkářů, měla být krutá. A byla krutá. Hned ráno 10. června na to osobně přijel dohlédnout Heydrichův nástupce K. H. Frank.

celý článek

František Filip: Filmový důvěrník lidské duše

Režisér František Filip se narodil 26. prosince v Písku v roce 1930. Od dětského zájmu o divadlo se dostal k filmu. V roce 1950 byl přijat na pražskou FAMU, obor režie. Již během studií natočil dokumentární filmy „Ústřední loutkové divadlo“ a „Zpívající Prácheňsko“. Od té doby režíroval na 600 dramatických, hudebních a zábavných pořadů, převážně pro televizi, s níž začal spolupracovat již během studií.

Díky němu zažívala televizní tvorba od 70. let velký rozvoj, jím ztvárněným seriálem Tři chlapi v chalupě“ začala éra vynikajících českých seriálů – Rozpaky kuchaře Svatopluka“, „Sňatky z rozumu“, „F.L Věk“, „Chalupáři“, „Byl jednou jeden dům“ či koprodukční snímek na námět Eduarda Basse „Cirkus Humberto“.

celý článek

Výročí dne – 9. června 68: Císař Nero spáchal sebevraždu

[adsenseyu1]

Qualis artifex pereo! Jaký to jen umělec ve mně hyne! Muž, který pozoroval, kterak mu sloužící kopou hrob, byl na útěku. Přesněji na konci útěku. Dál nebylo utíkat kam. Moc jeho pronásledovatelů byla neomezená, dostihli by jej všude. A jestli muž třeba ještě před hodinou doufal, že se vše nakonec obrátí v dobré, nyní už věděl, že pokud neodejde ze světa vlastní rukou, bude popraven.

Slova v dopisu, který mu přivezl zaprášený jezdec, hovořila jasně – byl Senátem prohlášen za nepřítele lidu, pokud bude dopaden, bude vsazen do vidlice a metlami ušlehán k smrti. Jaká to potupa pro císaře, byť bývalého!

Muž odloží dopis a ponoří se do vzpomínek. Vzpomíná na koktavého strýce Claudia, který snil o společné vládě syna Britannika a mojí. Blázen! Snad si nemyslel, že se budu o vládu dělit? Britannik musel zemřít. A zemřít musela i matka Agrippina, manželka Octavia (ta se zdráhala spáchat sebevraždu, gardisté jí sami podřezali žíly a nakonec ji zadusili polštáři), nakonec došlo i na Senecu. Býval to dobrý učitel a rétor, ale přičichl k moci. V mém Římě! Byl jsem dobrým císařem.

celý článek

Herec Lukáš Vaculík slaví dnes padesátiny. Blahopřejeme

Lukáš Vaculík, český herec, který v době své největší slávy v osmdesátých letech chyběl jen v málokterém dívčím pokojíčku (na stěně coby plakát, samozřejmě), se právě dnes dožívá padesáti let. Přitom, když jej vidíte v televizi nebo ve filmu, pořád byste mu hádali o deset méně. Chlapecký vzhled, zasněný pohled, obdiv dívek a žen všeho věku… to mu zůstane patrně napořád.

Hereckou škatulku slušného a hodného chlapce si Lukáš Vaculík získal už ve svém prvním filmu, kterým byly Lásky mezi kapkami deště režiséra Karla Kachyni. Hrál roli Kajdy a český film se mohl těšit, že režisér Kachyňa objevil mladého nadějného herce s obrovským potenciálem. Vaculík jej využil i nevyužil. Dost toho promarnil.

celý článek

Falešné SMS poslancům? Umělecká skupina Ztohoven zveřejnila jejich texty

Morální reforma. Jistě velmi záslužná činnost. Škoda jen, že SMS, které si v den slyšení doktora Davida Ratha „rozesílali“ v parlamentu poslanci všech politických stran, byly falešné. Na svědomí je má nezávislá umělecká skupina Ztohoven. Pojďme, představme si ji.

Veřejně nejznámějším členem skupiny Ztohoven je dnes nejspíše David Hons alias Roman Týc. Ten na sebe poprvé upozornil v roce 2002, kdy během povodní proplouval na kusu dřeva Prahou po rozvodněné Vltavě. Kousek od Karlova mostu jeho akce skončila, když jej záchranáři vytáhli z vody.

celý článek

Zemřel Ray Bradbury, autor Marťanské kroniky

Marťanská kronika, 451 stupňů Fahrenheita, Tudy přijde něco zlého. Tři názvy, tři příběhy, které zná i ten, koho knihy a sci-fi zvlášť, příliš nezajímají. Jejich autorem je Ray Bradbury, americký romanopisec, scénárista a dramatik, jedna z nejslavnějších postav literární science fiction vůbec. Dnes ráno, jak oznámila zahraniční média, Ray Bradbury ve věku nedožitých dvaadevadesáti let zemřel ve svém domě v Los Angeles.

celý článek

Zemřel Vladimír Krutov, hokejová legenda sovětské éry

Makarov, Larionov, Krutov… gól! Kolikrát jsme tohle slyšeli. A kolikrát jsme útočníky první pětky sovětské sborné proklínali, když gól padl za záda československých brankářů.

Vladimír Krutov už bohužel žádný gól nevsítí. Dnes, několik dnů po svých dvaapadesátých narozeninách, zemřel v jedné z moskevských nemocnic, kam byl převezen s bolestmi v neděli večer, na vnitřní krvácení. Zprávu o tom přinesla ČTK a další média.

celý článek

Cirkus David Rath: Podměrečná čudla, Glum, Hannibal Lecter

Cirkus David Rath včera vystupoval v Praze. Ve Sněmovní ulici. V Poslanecké sněmovně. Úspěch byl obrovský, vystoupení hlavního hrdiny, Davida Ratha, sledovalo nejvíce diváků v historii zpravodajské televize ČT 24, Rath také ovládl sociální sítě.

Společně s dalším protagonistou celé show, Karlem Schwarzenbergerem, který věren svým slovům, že spí, když ostatní říkají hlouposti, nekolikrát v záběru televizních kamer usnul…

Ještě odpoledne se Cirkus Rath přesunul zpět do Litoměřic, kde už nějaký čas dlí, některé momenty ale stojí za to si připomenout. Mnohá přirovnání, kterých David Rath při svém téměř hodinovém projevu, plném skrytých hrozeb (ví toho na kolegy poslance určitě dost a dost), vstoupila hned po odvysílání celé show do historie.

celý článek

Výročí dne – 6. června 1984: Naprogramována legendární hra Tetris

Jobs, Gates, Balmer, IBM. Vše, co nějak souvisí s počítačovým průmyslem, jsme si zvykli spojovat především se Spojenými státy americkými. Operační systémy, vývoj hardware, v posledních letech sociální sítě a slevové servery. To všechno se skutečně narodilo za mořem. Tetris ne.

Tetris má kořeny v Evropě. V bývalém Sovětském svazu. Vymyslel a naprogramoval jej Alexej Pažitnov, tehdy osmadvacetiletý počítačový inženýr a pracovník Výpočetního centra Sovětské akademie věd v Moskvě. První funkční verzi tetrisu představil 6. června 1984. Tetris je přitom vlastně jen „odpad“, Pažitnov jej programuje pouze tehdy, když se potřebuje odreagovat od práce na výzkumu fenoménu „umělé inteligence“. Tento „odpad“ se stane fenoménem.

celý článek

Vězeň David Rath ve Sněmovně. Nová reality show začíná ve dvě odpoledne

Začalo to krabicí vína, ve které vlastně nebylo víno, ale sedm melounů. Dalších třicet melounů rostlo pod podlahou v Rudné. A deset v Hostivici. Tam je zasadil MUDr. Ratmír Rath, podle jehož slov šlo o výnosnou kuvajtskou odrůdu z devadesátých let. Několik rostlinek prý zasadili do země také ukrajinští zemědělci. David Rath o ničem nevěděl. David Rath totiž melouny nerad.

Kauza Rath dnes překročí všechny myšlené i nemyšlené hranice, které si dosud obyvatel středoevropské kotliny dokázal pod spojením „mediální realita“ představit. Opoziční politik, který byl nachytán s úplatkem, bude v Parlamentu v přímém přenosu sám sebe obhajovat. Před svými kolegy poslanci, před veřejností. Fenomén reality show se dostal na další úroveň.

celý článek

Výročí dne – 5. června 1981: Michael Gottlieb poprvé popsal onemocnění AIDS

„Mám pro vás příběh, který je možná větší než příběh legionářské nemoci…“ S těmito slovy oslovil mladý, je mu 33 let, ambiciozní lékař Arnolda Relmana, šéfredaktora New England Journal of Medicine. Nabídl mu k otištění studii, která dokazovala, že mezi americkými homosexuály se objevila neznámá nemoc, která končí bez výjimky smrtí.

Relman projeví zájem, požádá ale autora stati, aby její stručný výtah nejprve otiskl v časopise Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (vydání článku v New England Journal je záležitost tří i více měsíců). Jednak pro případnou potřebu doložení prvenství objevu, jednak, aby s předstihem varoval lékařskou veřejnost před neznámým nebezpečím…

celý článek

Sandokan. Legenda se vrací. Na Barrandově (televizní tip)

Sandokan. Uhrančivý, exotický, každý chtěl být jako on. Chodil jsem na základní školu, nevěděl jsem, jak chutná ananas, banány jsme měli doma jen na vánoce. Psala se osmdesátá léta, socialismus, jenž měl být pouhou přestupní stanicí ke komunismu, dodýchával, v Sovětském svazu se chystalo překvapení jménem perestrojka.

Jenže ještě než se tomu tak stalo, došlo k jiné, pro Československo zcela zásadní, události – tehdejší Československá televize zakoupila vysílací práva na italský televizní seriál Sandokan. Kdo Sandokanovu premiéru na televizní obrazovce zažil, potvrdí, že vzápětí se strhlo šílenství. Ženy bez rozdílu věku omdlévaly, charismatický Kamir Bedi měl v očích sílu, kterou neznaly. Muži byli zamlklí. My děti jsme seriál hltaly všemi smysly.

celý článek

Výročí dne – 4. června 1937: Narodil se Robert Fulghum

Svoji spisovatelskou kariéru započal poměrně pozdě – jako spisovatel se poprvé uvedl až ve svých dvaapadesáti letech. Už jeho první kniha se přitom stala bestsellerem.

Jmenovala se All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten: Uncommon Thoughts On Common Things a poprvé vyšla v roce 1988 (českého vydání se dočkala v roce 1991 pod názvem Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce).

Dnes patří Robert Fulghum ke čtenářsky nejoblíbenějším americkým spisovatelům posledních desetiletí. Stejné tvrzení platí i pro čtenáře české, pro které Fulghumovy knihy vydává nakladatelství Argo v překladech Jiřího Hrubého.

Robert Fulghum se narodil 4. června roku 1937, čtyřikrát objel svět, pracoval jako kovboj, byl dlouhý čas v buddhistickém klášteře, učil hře na kytaru, řídil bagr, byl listonošem. Je výborný malíř a sochař, ovládá hru na kytaru a na hudební nástroj mandocello. Spoluzaložil rokenrolovou skupinu Rock Bottom Remainders.

celý článek

Ivanna Bagová zvítězila v talentové show Hlas ČeskoSlovenska

Je rozhodnuto. Vítězství v prvním ročníku talentové show pro začínající i profesionální zpěváky a zpěvačky Hlas ČeskoSlovenska, smlouvu s nahrávací společností Universal Music a šek na 100 000 euro, získala Ivanna Bagová, talentovaná slovenská zpěvačka s ukrajinskými kořeny. Společně s ní slaví i její kouč Michal David.

Ivanna Bagová se narodila 22. ledna roku 1993 v Irsavě na Ukrajině (na Podkarpatské Rusi). Doma vyrůstala bez otce, později ji i bratra vychovávali prarodiče, když i matka odešla  za prací – nejprve do České republiky, později pak na Slovensko. Peníze vydělávala jako číšnice.

celý článek

Výročí dne – 3. června 1924: Zemřel spisovatel Franz Kafka

Většina romanopisců touží v životě po jediném. Chce své dílo, své knihy, své romány, novely a povídky, vidět na pultech knihkupectví, chce slyšet, jak si o nich čtenáři vyprávějí. Povede se to málokomu. Franz Kafka, výročí jehož smrti si dnes připomíná celý literární svět,  je případ úplně jiný.

Franz Kafka touhu být viděn neměl a pokud ano, dokázal ji velmi dobře skrýt. Za svého života vydal jen několik povídek. Nevěřil, že by jeho dílo chtěl vůbec někdo číst. Když otec (jemu pak adresoval slavný Dopis otci, v němž jej označuje za viníka jejich problematických a nedobrých vztahů) jeho povídku, kterou se mu chce pochlubit, přejde mlčením, je rozhodnuto.

Kafka píše už jen sám pro sebe. Jeho dílo nikdy nemá spatřit světlo světa – v závěti žádá přítele Maxe Broda, aby jeho rukopisy zničil. Brod jeho přání nevyslyší a 20. století v Kafkovi získává jednoho z nejosobitějších romanopisců vůbec.

celý článek

Tomio Okamura. Oznámil kandidaturu na senátora

Ještě před několika měsíci se o něm reálně uvažovalo jako o jednom z kandidátů na prezidenta České republiky. Pak byl několikrát zmíněn v celoplošných médiích jako muž, který se vyjadřuje ke všemu a ke všem, jeho podnikání příliš neprosperuje a objíždí republiku s estrádou „chci na Hrad“.

Vše platí i nyní, jen název estrády se mění. Tomio Okamura, hlavní hrdina představení už nechce (nebo lépe řečeno – v tomto okamžiku nechce) kandidovat na prezidenta, jeho cíl je o něco málo skromnější. Tomio Okamura, český podnikatel japonského původu a víceprezident Asociace cestovních kanceláří, dnes oznámil kandidaturu na post senátora. Kandidovat se rozhodl ve Zlínském kraji, odkud pochází jeho matka.

celý článek

Česká hudba a protestsong? Klus, Xindl X a teď i David Koller

Kdyby žil Karel Kryl, asi by se divil, kolik následovníků dnes v české populární i rockové hudbě má. Daniel Landa byl přímočarý (jak je jeho dobrým zvykem), když jednu ze svých známých skladeb nazval přímo Protestsong.

Zato Tomáš Klus, Xindl X a naposledy (právě dnes, 1. června) David Koller a proslulá divadelní „blonďatá bestie Kristýna Kočí“ alias herečka Barbora Poláková si nálepku autorů protestsongu vysloužili od médií.

celý článek

Výročí dne – 1. červen: Mezinárodní den dětí. Jak jej oslavíte?

1. červen už tradičně patří dětem. Slaví se Mezinárodní den dětí, který má upozornit světovou veřejnost na to, že děti mají stejně jako dospělí právo na plnohodnotný život. Ve společnosti, kde není válka a nepokoje, ale kde se naopak mohou vzdělávat a růst s výhledem na uplatnění v dospělosti.

Voda, poníci, dobrodružství. Je toho hodně, co mají děti rády

Svým dětem nebo vnoučatům můžete udělat radost (nejen) na Mezinárodní den dětí horolezeckým výcvikem na umělé stěně (v Praze), můžete si s nimi vyjet na víkendovou výpravu do čestlického aquaparku a do ZOO (ideální pro čtyřčlennou rodinu) nebo (a to doporučujeme) pošlete své nezbedné ratolesti na zážitkové Dobrodružné odpoledne, na které budou dlouho vzpomínat. Třeba na jízdu v obrněném transportéru… Další nápad na oslavu? Co třeba jízda na ponících (na opravdových ponících na opravdové farmě, ne někde na pouti na smutných ponících, kteří chodí pořád dokola)? Ti starší si mohou také zastřílet – z laserových zbraní. Bude váš syn rychlejší střelec než počítač?

celý článek