Steve Jobs. Životopis marketingového mága

Steve Jobs (celým jménem Steve Paul Jobs), americký podnikatel a marketingový vizionář, spoluzakladatel firmy Apple a dlouhá léta její výkonný ředitel (CEO) a předseda představenstva, jedna z nejvlivnějších osobností počítačového průmyslu, se narodil 24. února roku 1955 v San Franciscu jako syn studentských rodičů – Američanky a Syřana, kteří záhy po porodu dávají Steva k adopci – jeho novými rodiči se stávají Paul a Clara Jobsovi.

Vzdělání není tou nejsilnější stránkou Steva Jobse. Po střední škole sice začal studovat univerzitu, vydrží ale pouze jediný semestr. Pak vysokou školu opouští, cítí, že mu nemá co nabídnout. Krátce pak Steve Jobs pracuje pro firmu Atari, v roce 1976 se pak začíná psát legenda jménem Apple.

Steve Jobs. Toto jméno je dnes takřka synonymem pro Apple. A pro iPad. A iPhone. Začátky firmy Apple přitom nebyly jednoduché, Jobs, počítačový expert Steve Wozniak (s Jobsem se zná od roku 1971) zakládají v roce 1976 společně s Ronaldem Waynem společnosz Apple Computer v garáži Jobsových rodičů. Firmu přitom potřebují – Wozniak sestrojil počítač Apple I., který chtějí ve firmě Apple Computer prodávat na trhu. První kapitál firma získala prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky.

Počítače Apple se začaly prosazovat, jsou moderní a přinášejí ovládací prvky, které do té doby počítače neznaly. Počítač Lara Apple tak jako první počítač vůbec začal v roce 1983 využívat pro ovládání grafického prostředí počítače myš. Hlavním tahákem se stává počítač Macintosh, ale vývoj stále nových vylepšení prodražuje výrobu.

Když pak počítačový gigant IBM přišel s konceptem levným osobních počítačů, vhodných pro každou domácnost(PC), jejichž hardware není kompatibilní s operačním systémem, na kterém fungují počítače Apple, je to pro Jobse a Apple velká rána. Když se pak navíc platformě PC objevil systém konkurenční společnosti Billa Gatese (Microsoft), mohlo se zdát, že Apple potká osud mnoha inovátorských, ale menšinových produktů. Zmizí z trhu a bude zapomenut.

V roce 1985 Steve Jobs Apple opouští. Cítí, že nemá možnost podílet se na zásadních rozhodnutích, a proto zakládá vlastní firmu Next Computer. Firma bohužel neprosperovala, první počítač vyrobila až v roce 1990.

Pracovní stanice Next Computer byly určeny do akademického a vzdělávacího prostředí, které si je bohužel nemohlo dovolit. Jen pro zajímavost, na počítači Next vymyslel Tim-Berners Lee ve výzkumném středisku CERN základy dnešní podoby Internetu, síť world wide web.

V roce 1997 se Steve Jobs vrací zpět do čela Apple a společně s ním zamíří pod křídla jablečného gigantu jeho technolgicky velmi vyspělá firma Next. Operační systém, na kterém počítače Next fungují (NeXTSTEP) se stal základem, na kterém byl vybudován operační systém MAC OS X, který pohání v modifikované podobě takřka vše, co Apple v současné době nabízí – počítače iMac, telefony iPhone i tablety iPad.

Steve Jobs patřil mezi ikony počítačového průmyslu od jeho samotných začátků. Jeho kreativita, přesvědčovací schopnosti, ale také poněkud netradiční manažerské vystupování (je perfekcionista a nesnese odpor, na druhou stranu, je tak výjimečný, že si to může dovolit) kolem něj vytvářejí aureolu naprosté výjimečnosti.

Manželkou Steva Jobse byla Laurene Powellovou, s níž měl tři děti, jedno dítě měl z předchozího vztahu.

Steve Jobs, jedna z nejoriginálnějších postav počítačového průmyslu a internetového marketingu, zemřel 5. října roku 2011, když podlehl jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny, rakovině slinivky břišní. Jeho nejoblíbenější větou bylo: „Chci rozezvučet vesmír…“